Head of HR Manager - Plant (m/f/d)

Type of employment: permanent contract
Branch: Automotive Supplier Industry
Area: Czech Republic, Mladá Boleslav area

As part of the direct placement, we are searching for our customer, an automotive supplier, at the earliest possible date an

Head of HR Manager - Plant (m/f/d)

Tasks:

  • Professional and disciplinary leadership of the HR team of the site
  • Advising the management on HR / labor and social security law issues
  • Support of more than 400 employees and advice in all human resources relevant issues
  • Operational Configuration of the HR management, support of the staff from on-boarding to outlet
  • Effective cooperation with the workers’ council
  • Expansion of HR-reporting
  • Initiation and implementation of strategies for sustainable recruitment
  • Definition / optimization and adaptation of the HR processes with regard to all operational HR topics
  • Contributing to the standardization of HR processes within the group / enterprise
  • Further development and promotion of employees

Profile:

  • Degree in economics or law with a focus on personnel / employment law or a comparable qualification
  • Proven working experience in the HR area
  • Experience in recruiting, personnel development and site-related process optimization
  • Able to work efficiently in a team
  • Assertiveness and strong communication skills
  • Business fluent English and Czech language skills
  • German language skills advantageous
  • HR information and payroll systems, preferably SAP knowledge

Typ pracovního poměru: HPP
Obor:  Automotive
Oblast: Mladá Boleslav area

Pro našeho zákazníka, dodavatele automotive hledáme kandidáty na pozici:

Náplň práce:

  • Odborné vedení personálního oddělení
  • Podpora vedení společnosti v personálních a pracovních záležitostech, spolupráce s příslušnými úřady
  • Péče o zaměstnance závodu (přes 400 zaměstanců), personální podpora zaměstnanců
  • Personální management, péče o zaměstnance od nástupu po ukončení pracovního poměru
  • Spolupráce a vyjednávání s odbory
  • Vybudování systému reportování v rámci HR
  • Vytváření a prosazování účinných strategií vedoucích k záskávaní potřebných zaměstnanců
  • Optimalizace personálních procesů a jejich uplatňování a využívání dle aktuálních potřeb závodu
  • Spolupráce s ostatními středistky HR v rámci koncernu na sjednocování personálních procesů
  • Systematickíá podpora a vzdělávání zaměstnanců

Požadujeme:

  • VŠ vzdělání (ekonomie, personální management, andragogika, psychologie) nebo obdobná kvalifikace
  • Prokazatelná praxe v oboru HR
  • Zkušenosti s náborem a vzděláváním zaměstnanců; s personálními procesy
  • Velmi dobré komunikační schopnosti, asertivita, týmový duch
  • Velmi dobrá znalost AJ; NJ výhodou
  • Znalost informačních systémů, ideálně SAP
Please send us your application via email. For further information or if you have any questions please don’t hesitate to contact us. Your contact person is Ms. Alke Siemer.